پیام خود را بنویسید

تغییرات پیش سرطانی و سرطانی دهانه رحم

 | تاریخ ارسال: 1396/9/4 | 
 
تغییرات پیش سرطانی و سرطانی دهانه رحم علامت مشخص و آشکاری ندارند

سایت دانشگاه   
به گزارش بیمارحامی به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی البرز، دکتر مینا عطایی ، متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد بیماری سرطان دهانه ی رحم گفت: لازم است مردم بدانند که تغییرات پیش سرطانی و سرطانی دهانه رحم علامت مشخص و آشکاری ندارند و در بیشتر موارد فاقدعلامت است به همین جهت انجام تست پاپ اسمیر برای خانمها حتی بدون وجود هیچگونه علامتی هم  لازم است .
وی تصریح کرد:  وجود هر یک از این علائم مستلزم مراجعه فوری و بررسی بیشتر است :خونریزی بین دو قاعدگی ، خونریزی پس از تماس جنسی یا معاینه ، درد ناحیه لگن غیر مرتبط به قاعدگی ، وجود ترشحات زیاد و غیر طبیعی که ممکن است رقیق، غلیظ و همراه با بوی تعفن باشدو  همچنین علائم ادراری بدون علت مشخص در سیستم ادراری به وجود آید.


خانم دکتر عطایی با اشاره به اینکه ثابت شده، سرطان دهانه رحم با آلودگیهای ویروسی ( (HPVارتباط دارد اظهار داشت:عفونت ناشی از  این ویروس ،سومین بیماری مقاربتی شایع در دنیا است که ازطریق تماس پوستی (پوست به پوست)منتقل میگردد.
اکثر زنانی که به عفونت ویروس مبتلا میشوند 18 ماه پس از عفونت بهبود می یابند ولی واکنش های سیستم ایمنی بدن نسبت به ویروس چند سال باقی می ماند.

این متخصص زنان افزود: در حال حاضر در کشور امکان بررسی ویروسی در ترشحات دهانه رحم و همچنین واکسیناسیون بر علیه ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد. وی با بیان اینکه تا کنون دو نوع واکسن برای ویروس ساخته شده است تصریح کرد: این واکسن ها در سنین قبل از شروع فعالیت جنسی و در سه نوبت طی شش ماه تزریق میشود . واکسن میتواند بر علیه گونه های پر خطر ویروس ایمنی ایجاد کند.در حال حاضر در کشور ما واکسیناسیون عمومی بر علیه این ویروس انجام نمیشود که دلیل آن ناشناخته بودن گونه های ویروسی شایع در کشور ما است

 

 

کلیدواژه ها: آلودگی ویروسی | بیمارحامی | سرطان رحم | البرز |